Barierka ochronna na schody

Barierka ochronna na schody – bezpieczne schody w domu.

Schody są niezbędnym elementem w większości domów, ale mogą być również niebezpieczne, jeśli nie są traktowane z należytą starannością. Wystarczy jednak odrobina ostrożności i staranności, aby schody w Twoim domu były bezpieczne. Ryzyko upadku wzrasta wraz z wiekiem. Około 20% wszystkich upadków kończy się poważnymi obrażeniami lub śmiercią. Aby uniknąć tych niefortunnych wyników i upewnić się, że Twoi bliscy pozostają bezpieczni w domu, zastosuj się do naszych najważniejszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na schodach w domu.

Sprawdź stan swoich schodów.

Schody i barierka ochronnaStan Twoich schodów może stanowić przykład, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa. Jeśli podejrzewasz, że Twoje schody są w złym stanie, dobrym pomysłem może być poddanie ich inspekcji przez profesjonalistę, zanim pozwolisz członkom swojej rodziny z nich korzystać.

Niektóre powszechne problemy, na które warto zwrócić uwagę, to luźne lub połamane stopnie, obwisłe poręcze i uszkodzone piony. Jeśli zauważysz któryś z tych problemów, najlepiej naprawić schody tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć ryzyka obrażeń. Jeśli nie możesz wykonać naprawy samodzielnie, wynajęcie wykonawcy może być dobrym pomysłem.

Jeśli nie masz funduszy na naprawę lub wymianę schodów, zawsze możesz spróbować odgrodzić je barierką ochronną na schody. To powstrzyma Twoich bliskich od korzystania ze schodów, dopóki nie zostaną one naprawione lub wymienione.

Zamontuj poręcze po obu stronach schodów.

Zainstalowanie barierki ochronnej na schody i poręczy po obu stronach schodów może znacznie zmniejszyć ryzyko upadku i poprawić ogólne bezpieczeństwo Twoich bliskich. Większość wymogów budowlanych wymaga, aby domy miały poręcze przynajmniej po jednej stronie schodów, ale jeśli chcesz zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo, możesz zainstalować je po obu stronach.

Przed zainstalowaniem poręczy należy zmierzyć odległość między słupkami na szczycie schodów, aby upewnić się, że są one odpowiednio dopasowane.

Jeśli instalujesz poręcze na istniejących schodach, upewnij się, że są one bezpiecznie zakotwiczone do ściany i umieszczone na wysokości, która jest wygodna dla Ciebie, niezależnie od tego, czy Twój stan lub miasto ma przepisy budowlane, które nakreślają właściwą wysokość poręczy.

Oświetl swoje schody.

Schody z barierką ochronnąUpewnienie się, że schody, po których codziennie chodzisz w górę i w dół, są dobrze oświetlone, co nie tylko ułatwia widoczność, ale także zmniejsza ryzyko upadku. Zainstaluj oprawy oświetleniowe montowane na ścianach po obu stronach schodów lub użyj żarówek o dużej mocy, takich jak LED lub fluorescencyjne. Unikaj stosowania żarówek żarowych, ponieważ mają one niską luminescencję i nie są skuteczne w dostarczaniu światła.

Niezależnie od tego, czy instalujesz nowe światła, czy po prostu wymieniasz obecne żarówki, pamiętaj, aby umieścić je na poziomie, który jest wystarczająco wysoki, aby oświetlić klatkę schodową, ale nie tak wysoki, że są one rozpraszające lub zakłócają przepływ pokoju.

Użyj bezpiecznych uchwytów na stopniach.

Jeśli masz w domu ludzi, którzy są słabi, niepełnosprawni lub starsi, oprócz barierki ochronnej na schody możesz chcieć zainstalować uchwyty bezpieczeństwa na schodach, aby ułatwić im nawigację. Uchwyty te mogą być zainstalowane na poręczy lub na stopniach schodów, ale uchwyty montowane na stopniach są zazwyczaj bardziej skuteczne.

Jeśli chcesz zainstalować je na schodach, upewnij się, że są bezpiecznie przymocowane do stopni za pomocą mocnego kleju. Aby zmaksymalizować ich skuteczność, umieść uchwyty na około dwa stopnie powyżej przejścia między stopniem a pionem.

Jeśli chcesz kupić gotową windę schodową, znajdziesz wiele różnych modeli. Przed dokonaniem wyboru należy uważnie przeczytać opis i numer modelu. Te informacje mogą pomóc Ci określić, które modele sprawdzą się w Twoim domu.

Zainstaluj poręcz wzdłuż ściany schodów.

Zainstalowanie poręczy wzdłuż ściany przylegającej do schodów może zapobiec upadkom podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów. Aby zainstalować poręcz, musisz najpierw zdecydować, jaki typ poręczy chcesz zainstalować.

Każdy typ ma swój własny zestaw zalet i wad, więc pamiętaj, aby dokładnie rozważyć swoje opcje. Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj poręczy, będziesz musiał zaznaczyć miejsce, w którym chcesz ją zainstalować. Przed zaznaczeniem ściany należy wziąć pod uwagę: wysokość poręczy, odległość między nimi oraz lokalizację wszelkich skrzynek elektrycznych lub przeszkód, które mogłyby przeszkodzić w instalacji poręczy.

Upewnij się, że w piwnicy jest wystarczające oświetlenie.

Barierka ochronna na schodachByć może nie myślisz o piwnicy jako miejscu, po którym ludzie często chodzą, ale mimo to powinieneś upewnić się, że jest ona dobrze oświetlona, aby zmniejszyć ryzyko upadku. Zainstaluj lampy wzdłuż ścieżki, po której chodzą ludzie i w pobliżu schodów prowadzących do piwnicy. Unikaj umieszczania świateł bezpośrednio nad osobą, ponieważ może to powodować olśnienie i rozpraszać uwagę. Zamiast tego, umieść je około 16 cali nad ziemią.

Dla większego bezpieczeństwa użyj światła z czujnikiem ruchu, które włączy się, gdy będziesz schodził po schodach i światła, które włączy się, gdy będziesz się do niego zbliżał. Dzięki temu unikniesz wpadnięcia na światło lub potknięcia się o nie w ciemności.

Nie używaj dywanu na schodach ani w przyległych obszarach.

Dywan na schodach i terenach przyległych jest nie tylko zagrożeniem dla potknięcia, ale może również stanowić poważne ryzyko upadku. Chodząc po wykładzinie, masz tendencję do umieszczania większego ciężaru na stopach, zwiększając siłę nacisku na kostki i ułatwiając potknięcie . Może to być szczególnie prawdziwe, jeśli masz na sobie skarpetki, które mniej skutecznie trzymają się podłoża niż buty.

Można uniknąć tych problemów, usuwając wykładzinę ze schodów i otaczających je obszarów i zastępując ją twardą powierzchnią, taką jak płytki lub twarde drewno. W ten sposób schody staną się mniej estetyczne, ale łatwiejsze do czyszczenia, bezpieczniejsze do chodzenia i mniej narażone na potknięcia.

Wnioski.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu, czy po prostu odwiedzasz przyjaciół i członków rodziny, którzy mieszkają w domach, zawsze powinieneś zachować ostrożność podczas korzystania ze schodów. Wypadki na schodach są częstym źródłem obrażeń i mogą się zdarzyć każdemu, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Podjęcie odpowiednich środków ostrożności, takich jak: montaż barierki ochronnej na schody, sprawdzenie stanu schodów pod kątem uszkodzeń, zainstalowanie poręczy po obu stronach schodów i upewnienie się, że w piwnicy jest wystarczające oświetlenie, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka upadku. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, prawdopodobnie zapewnisz sobie bezpieczeństwo i unikniesz wszelkich wypadków podczas korzystania ze schodów.

Autor

  • Specjalizuje się w biznesie i zarządzaniu. Stawia nacisk na ciągły rozwój i poprawę swoich umiejętności. Lubie sportowe samochody, ogląda także wyścigi konne.