Sprzedaż mieszkania – jak wycenić mieszkanie

Sprzedaż mieszkania to długi i stresujący proces. Bez względu na to, czy jest się za niego odpowiedzialnym samodzielnie czy sprzedażą zajmie się biuro pośrednictwa nieruchomości, proces ten dotknie każdego z współwłaścicieli i użytkowników. Mieszkanie sprzedajemy z różnych powodów, ale zawsze jednym z nich jest oczekiwanie wyrazistego zastrzyku finansowego do domowego budżetu. Proces sprzedaży mieszkania zaczyna się zwykle od określenia kwoty sprzedaży oraz marginesu negocjacji.

 

Jak wycenić mieszkanie? 

Nawet decydując się na sprzedaż mieszkania poprzez biuro, jego wycena zawsze będzie należała ostatecznie do właściciela. Zatem jak wycenić mieszkanie, by osiągnąć cel a jednocześnie sprzedać go w miarę szybko, uciekając od długotrwałego stresu? W pierwszej kolejności warto zacząć od spokojnej orientacji na rynku wtórnym obrotu lokalami . Wśród ogłoszeń o sprzedaży należy znaleźć takie, które informują o mieszkaniu najbardziej zbliżonym po względem metrażu, standardu i lokalizacji. Wszystko to bowiem ma znaczenie dla kupującego, który bardzo chce kupić mieszkanie, ale w równym stopniu obawia się tego procesu.

 

Wycena mieszkania przygotowana przez pośrednika

Przekazując mieszkanie do sprzedaży pośrednikowi warto wykorzystać wszelkie narzędzia jakimi on dysponuje. Pośrednik ma bowiem dostęp do różnego rodzaju raportów zestawiających aktualne dane o obrocie mieszkaniami w danej lokalizacji. Dane te będą zawierały nie tylko kwotę sprzedaży, ale i czas pozostawania oferty na rynku. A to oznacza, że również ta okoliczność ma znaczenie dla sprzedającego, dając mu obraz okresu oczekiwania na zamknięcie całego procesu.

 

Rzeczoznawca majątkowy wycenia wartość mieszkania

Szacunkową wartość mieszkania określi też rzeczoznawca majątkowy, któremu można zlecić tę czynność. Jego ocena, bardzo pragmatyczna, może ostudzić nasze oczekiwania, wskazując nam wszystkie słabe punkty, ale też doświadczenie rzeczoznawcy wprowadzi do naszego myślenia realizm i zdrowy rozsądek.

Na koniec warto zostawić sobie lokalne gazety, raporty i zestawienia dostępne w internecie.

Autor

  • Specjalizuje się w biznesie i zarządzaniu. Stawia nacisk na ciągły rozwój i poprawę swoich umiejętności. Lubie sportowe samochody, ogląda także wyścigi konne.

2 thoughts on “Sprzedaż mieszkania – jak wycenić mieszkanie

  1. Wycenić samemu mieszkanie jest trudno, lepiej skorzystać z pomocy fachowcy – rzeczoznawcy.

  2. Cenę mojego mieszkania ustaliłam na podstawie podobnych ogłoszeń w tej samej okolicy i o podobnym metrażu.

Comments are closed.